Reflexy dojčiat: Poznáte ich všetky?

Správny vývoj bábätiek môžeme pozorovať aj prostredníctvom reflexov, ktoré sú u nich v jednotlivých vývojových fázach prítomné. Ide o nepodmienené reflexy, ktoré sú typické pre novorodenecké obdobie, trvajú iba niekoľko mesiacov a ktoré postupom času miznú. Iné zasa môžu pretrvávať aj po dovŕšení jedného roka dieťatka a vývinom sa menia na vedomú činnosť. Ak niektoré reflexy u bábätiek pretrvávajú dlhšie obdobie, ako by skutočne mali, alebo sa naopak neprejavia vôbec, môže to znamenať rôzne poruchy v prebiehajúcom vývoji bábätka. 

Reflex je automatická reakcia organizmu na určitý podnet. Mnohé z reflexov, ktoré nás sprevádzajú celý život si mnohí z nás už ani neuvedomujú, pretože sú pre nás prirodzené. Sú to vegetatívne reflexy, ktoré máme vrodené a vďaka ktorým žmurkáme, kýchame, zívame, kašleme, dýchame apod.

reflexy-dojciat-sacireflex

Reflexy u dojčiat

U dojčiat sa škála reflexov rozširuje o ďalšie reflexy, tzv. primitívne, kam patrí chôdzový automatizmus, morov reflex, úchopový, sací reflex, hľadací, prehĺtací a mnohé iné. Tieto primitívne reflexy by mali byť prítomné iba určitý čas. Tak ako postupne dozrieva centrálna nervová sústava bábätiek, by mali aj tieto reflexy vyhasínať alebo sa meniť na pohybové stereotypy detí. Dlho pretrvávajúce reflexy môžu spôsobovať rôzne problémy a negatívne vplývať na vývoj. Nemusí ísť iba o problémy pohybového charakteru, ale tiež problémy so správaním, poruchami učenia a celkovými problémami s vývojom nervového systému.

Viete, ako jednotlivé reflexy spoznáte?

Najtypickejšími reflexami pre dojčenské obdobie sú hľadací a sací reflex. 

Hľadací reflex

Hľadací reflex zabezpečuje, že dieťatko automaticky otáča hlavičkou smerom k ruke, ktorá ho hladká. Tento reflex sa vyšetruje podráždením pery v strede úst alebo pri ústnych kútikoch. Keď dieťa pohladkáte blízko kútika úst, malo by otáčať hlavičkou. Približne v 3.mesiaci života prestáva byť tento reflex aktívny a zaniká. 

Sací reflex

Sací reflex patrí medzi základné reflexy potrebné na prežitie, pretože sa vďaka nemu vie vaše bábätko prisať na prsník. Tento reflex sa nespája iba s prsníkom. Deti budú sať všetko, čo im priložíte k ústam, preto existuje mylná domnienka, že ak má novorodeniatko tendenciu sať prst, je hladné. Ide len o prirodzenú reakciu sacieho reflexu. Problém so saním môžu mať deti narodené predčasne, pretože ešte nemajú dostatočne vyvinutý tento reflex. Sací reflex zaniká v období medzi 3 až 4 mesiacom, kedy dieťa saje vedome.  Pre maximálnu ochranu sacieho reflexu a zdravého vývoja chrupu je veľmi dôležité vybrať vhodný cumlík aj fľašu v prípade, že je dieťa prikrmované.

Úchopový reflex

Ďalším výrazným reflexom, ktorý môžeme u novorodeniatok sledovať, je úchopový reflex. Ten sa prejavuje, keď sa dotkneme dlane dieťaťa. Dieťatko uzatvorí dlaň a jeho úchop je často tak silný, že by sme ho dokázali aj zdvihnúť bez toho, aby sa jeho dlaň otvorila. Tento reflex postupným vývinom speje k vedomej činnosti, úmyselnému úchopu a držaniu predmetov. Po 2 až 4 mesiacoch tento reflex na horných končatinách postupne taktiež mizne.

Babinského reflex

Ďalším dôležitým reflexom, ktorý sa sleduje a vyšetruje je babinského reflex. Podráždením chodidla novorodenca tupým predmetom smerom od päty k malíčku a k palcu by malo byť vyvolané vejárovité roztiahnutie prstov nohy smerom dohora. Zánik tohto reflexu môže síce trvať dlhšie, zvyčajne vymizne do 12 až 16 mesiaca, kedy už dieťatko dokáže reagovať rovnako ako dospelý človek, ohnutím prstov na nohe smerom dole. Ďalším sprievodným faktorom, ktorý ovplyvní zánik tohto reflexu, je chôdza. Postupným naučením dieťaťa chôdzi táto reakcia zmizne. Ak však dochádza k pretrvávaniu babinského reflexu, môže viesť ku vzniku problémov napríklad s rovnováhou.

Chôdzový automatizmus a reflexné plazenie

Správny vývoj novorodeniatka môžete sledovať tiež tým, že ho chytíte pod pazuchami tak, aby sa nožičkami dotýkalo zeme alebo podložky. Dieťatko by malo automaticky začať napodobňovať chôdzu. Prítomnosť tohto reflexu sa uvádza do cca 4 mesiaca, kedy vymizne. Reflexné plazenie zasa skontrolujete v polohe na brušku. Dotykom vašej dlane chodidla dieťatka ho podnecujete k plazeniu. Tento reflex pretrváva do konca 2.mesiaca. 

Obranný reflex – Morov reflex

Tento reflex vzniká už v maternici v prenatálnom vývine. Po pôrode, je prvotná reakcia tohto reflexu úniková. Morov reflex sa prejavuje už pri prvom nádychu a je reakciou na nejaký stimul. Jeho úlohou je zvyčajne privolať matku, v prípade nebezpečenstva. Keďže je novorodenec po narodení úplne odkázaný na matku a dokáže jej pozornosť upútať jedine hlasným plačom, aktivuje sa morov reflex. Môžeme si ho všimnúť tak, že dieťatko rozhadzuje rúčkami a nôžkami a zapája krik alebo plač. Ak dôjde k pretrvávaniu tohto reflexu, zvyčajne sa to spája s väčšou senzitivitou detí na rôzne stimuly a neprimeranými reakciami aj na jemné podnety. Tento reflex by mal postupne zaniknúť do 6.mesiaca. Ak pretrváva dlhšie, môže znamenať rôzne patologické príznaky.

Každé novorodeniatko by malo disponovať všetkými spomenutými reflexami. Okrem týchto existujú aj ďalšie, ktoré je možné pozorovať. Všetky by však mali pretrvávať iba do určitého času, preto ak sa vám zdá, že sa u vášho bábätka ešte stále prejavujú reflexy, ktoré by nemali, navštívte lekára, ktorý vám poradí.

Prihláste sa na odber newslettera
získajte zľavu -20% na nákup a darček zadarmo

Po zaregistrovaní sa k odberu newslettra získate od nás kupón so zľavou 20% na nákup dojčenského tovaru a darček v podobe ebooku LOVI Sprievodca dojčením. V prípade uplatnenia kupónu na nákup dojčenského sortimentu v hodnote aspoň 20 Eur od nás získate ďalší darček v podobe balíčka vzoriek LOVI produktov: dojčenská fľaša LOVI Medical+, LOVI dynamický utišujúci cumlík a LOVI tampóny do podprsenky Discreet Elegance.


Poznámka: Zadanie 1 adresy a 1 mena oprávňuje na zaslanie 1 ks balíčka. Duplicitné zadanie adresy a osoby bude z databázy vymazané a použité iba 1-krát.  Registrácie spracovávame priebežne, doba odoslania balíčka sa môže líšiť v závislosti od aktuálneho množstva registrácií, preto vás prosíme o trpezlivosť. Ďakujeme.

Ďakujeme za Vašu registráciu, darčeky Vám čoskoro pošleme poštou. Tiež ste od nás získala kupón na zľavu -20% na našom e-shope hanashop.sk. Využiť ho môžete na celý dojčenský sortiment do 31.12.2021. Kód kupónu: 99IMML8D