Ako zvýšiť pravdepodobnosť plne dojčeného dieťaťa po cisárskom reze?

V tehotenstve je práve hormón prolaktín dôležitý pre tvorbu materského mlieka. Prolaktín stimuluje množenie buniek prsnej žľazy a po pôrode spúšťa laktáciu.
Jedným z mýtov, ktorý sa spája s tvorbou materského mlieka a pôrodom cisárskym rezom je, že mamička nebude schopná svoje bábätko dojčiť. My vás však môžeme ubezpečiť, že sa ničoho takého nemusíte báť a môžete si byť istá, že správnymi krokmi naštartujete dojčenie aj vy.

Ak ani vám neostáva iná možnosť, ako pôrod cisárskym rezom, je prirodzené obávať sa, že to bude mať vplyv aj na to, ako sa bude tvoriť vaše materské mlieko. Nutná anestézia, bolesti pooperačných rán či potrebné odlúčenie od bábätka môžu spôsobiť, že vám nebude hneď po pôrode umožnené dojčiť ale nebude to nemožné. To, že sa po cisárskom reze dojčiť nedá, alebo že tvorba materského mlieka nastupuje neskôr je nezmysel.

 

Dojcenie-po-cisarskom-reze

Ako spustiť laktáciu?

Na to, aby sa vám podarilo rozbehnúť dojčenie, je s ním dôležité začať hneď po pôrode alebo čo najskôr, ako je to možné. Ešte pred pôrodom by ste mali zvážiť možnosti anestézie a rozhodnúť sa skôr pre lokálnu anestéziu, vďaka čomu vám môžu pôrodné sestry priložiť dieťatko ešte na pôrodnej sále. Nie vždy je však možné rozhodnúť sa pre lokálnu anestéziu. Ak je nutný pôrod v celkovej anestézii, vaše zotavenie môže trvať dlhšie, kvôli čomu sa predĺži aj prvý kontakt s dieťatkom. Vy však aj napriek tomu môžete požiadať o tento prvý kontakt tzv. „telo na telo“. Už len samotné priloženie k prsníku bez toho, aby bábätko salo, dokáže urobiť zázraky. Tento kontakt je veľmi významný pri podpore laktácie. Práve prvé mlieko, hneď po pôrode, je okrem toho pre deti, ktoré prišli na svet cisárskym rezom veľmi dôležité. Je plné významných živín, ktoré sú bohaté na protilátky a imunitné prvky.

Čím častejšie, tým lepšie

Tvorba vášho materského mlieka závisí aj od toho, ako často budete dojčiť. Pri pôrode sekciou je bežné, že je potrebné odlúčenie dieťaťa od matky z dôvodu nutnej zvýšenej starostlivosti. Ide o problém, ktorý vie do veľkej miery ovplyvniť laktáciu, preto je dôležité pravidelne mlieko odsávať, aby sa obnovovala tvorba ďalších zásob. Nemajte strach, ak máte pocit, že je na začiatku mlieka nedostatok. Jeho pravidelným odsávaním sa množstvo určite zvýši, pretože v prípade dojčenia zaručene platí pravidlo „čím viac, tým lepšie.“ Aby ste udržiavali pravidelnú laktáciu, odporúča sa mlieko odsávať každé 2 až 3 hodiny Kvalitné odsávačky predstavujú profesionálnu pomoc pri odsávaní. Pokročilé funkcie, použité v našich odsávačkách Lovi, dokážu dokonale napodobniť proces satia dietaťa a stávajú sa tak skvelým pomocníkom v náročnejších situáciách. Pri dojčení môžu veľmi pomôcť aj dojčenské fľaše, ktoré nenarúšajú prirodzený sací reflex bábätka. Dynamické cumlíky, ktorými sú fľaše Lovi vybavené, umožňujú aktívne satie, vďaka čomu dieťatko pri pití mlieka z dojčenskej fľaše svoj sací reflex nestráca.

Špeciálne polohy pri dojčení

Pooperačné rany môžu spôsobiť ďalšie ťažkosti s dojčením. Nájsť správnu, vyhovujúcu polohu, ktorá vám nebude spôsobovať bolesti a bude pohodlná si bude vyžadovať trochu cviku. Najdôležitejšie je, aby vám poloha bábätka nijako nespôsobovala bolesť, preto je úplne v poriadku požiadať o pomoc. Jednou z takýchto, pohodlných polôh, ktoré sú vhodné pri dojčení počas zotavovania v nemocnici, je v ľahu na boku s podloženými nohami. Postupne, keď vám bude komfortné už aj sedenie, môžete skúsiť dojčenie v polosede v tzv. pozícii kolísky. 

Dojčenie po pôrode cisárskym rezom je náročnejšie nielen fyzicky ale najmä psychicky z dôvodu popôrodných bolestí, únavy a stresu a preto je pre mamičku veľmi jednoduché, nechať sa týmto vplyvom poddať. Kvôli bábätku, ktoré potrebuje vašu starostlivosť a ochranu je dôležité to nevzdať a byť trpezlivá. Dojčenie je predsa proces, pri ktorom sa vytvára najväčšie puto medzi vami a vašim dieťaťom a to by ste mali mať vždy na pamäti.

Prihláste sa na odber newslettera
získajte zľavu -20% na nákup a darček zadarmo

Po zaregistrovaní sa k odberu newslettra získate od nás kupón so zľavou 20% na nákup dojčenského tovaru a darček v podobe ebooku LOVI Sprievodca dojčením. V prípade uplatnenia kupónu na nákup dojčenského sortimentu v hodnote aspoň 20 Eur od nás získate ďalší darček v podobe balíčka vzoriek LOVI produktov: dojčenská fľaša LOVI Medical+, LOVI dynamický utišujúci cumlík a LOVI tampóny do podprsenky Discreet Elegance.


Poznámka: Zadanie 1 adresy a 1 mena oprávňuje na zaslanie 1 ks balíčka. Duplicitné zadanie adresy a osoby bude z databázy vymazané a použité iba 1-krát.  Registrácie spracovávame priebežne, doba odoslania balíčka sa môže líšiť v závislosti od aktuálneho množstva registrácií, preto vás prosíme o trpezlivosť. Ďakujeme.

Ďakujeme za Vašu registráciu, darčeky Vám čoskoro pošleme poštou. Tiež ste od nás získala kupón na zľavu -20% na našom e-shope hanashop.sk. Využiť ho môžete na celý dojčenský sortiment do 31.12.2021. Kód kupónu: 99IMML8D